24.06.2002 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počasí způsobilo ovocnářům ztráty

Počasí, které bylo na území České republiky v minulém týdnu, způsobilo ovocnářům nemalé ztráty. Největší škody způsobily podle tajemníka Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka přívalové srážky s krupobitím, které se vyskytovaly na několika místech ČR od čtvrtka do neděle.

„Největší škody jsou v severních Čechách a na severní a střední Moravě, kde byla z části krupobitím zničena úroda a v některých lokalitách i poškozený porost. Lokální škody menšího rozsahu jsou i v dalších pěstitelských oblastech – východní a jižní Čechy i na jižní Moravě,“ upřesnil Ludvík. Škody však podle jeho slov ovocnářům nezpůsobilo jen krupobití, ale i velmi vysoké teploty z kraje minulého týdne. V některých lokalitách východních Čech a jižní Moravy došlo k poškození plodů zejména u jabloní intenzivním slunečním zářením – slunečný úžeh. Poškozeny jsou hlavně letní a podzimní odrůdy a odrůdy žlutozelené s tenkou slupkou. Toto fyziologické poškození je známo spíše z jižní Evropy (Řecko, Turecko).
„Postupným oteplováním a zřejmě i díky poškození ozonové vrstvy se úžeh může stát problémem i v ČR,“ obává se Ludvík. Jak poznamenal, nezvykle teplé počasí ze začátku týdne je toho důkazem. Ve srovnání s krupobitím jsou však škody podle něj minimální. „Vyhodnocování ztrát je nyní předčasné, přesto škody z minulého týdne se pohybují v desítkách milionů korun,“ dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down