Počet domácích porážek skotu v Moravskoslezském kraji loni stoupl o desetinu

Domácích porážek skotu v Moravskoslezském kraji v loňském roce opět přibylo. Chovatelé loni doma porazili 1650 zvířat, zatímco v roce 2021 to bylo 1501 zvířat. Nárůst činil skoro deset procent. Uvedli to ředitel Krajské veterinární správy (KVS) v Moravskoslezském kraji Severin Kaděrka a zástupkyně ředitele odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Ivana Krčmářová.

Oproti roku 2017, kdy bylo v kraji porážek 1010, vzrostl jejich počet o více než 60 procent. Domácích porážek loni přibylo, přestože byl při novelizaci veterinárního zákona od listopadu omezen počet zvířat, která mohou chovatelé doma porazit. "Mohou být poraženy pouze tři kusy skotu do věku 72 měsíců. Předtím to byly pouze tři kusy, ale ve věku od 12 do 72 měsíců. Mladší skot mohli chovatelé porážet neomezeně," řekla Krčmářová. V počtu domácích porážek skotu je Moravskoslezský kraj v republice extrémem. Drobných chovatelů, kteří využívají možnosti porážet skot doma oficiálně, je v kraji hodně hlavně na Frýdecko-Místecku a zejména v okolí Jablunkova, tedy u hranic s Polskem, kde je chov skotu velmi rozšířený. "Naši inspektoři provádějí i kontroly porážek, fyzicky jich provedli kolem 50, ale administrativně se kontroluje každá porážka," řekla Krčmářová. Domácí porážku musí chovatel nahlásit KVS tři dny předem. "Kontroluje se, jestli splnil stanovenou lhůtu. Další povinností majitele je odhlášení skotu v evidenci skotu, což má povinnost do sedmi dnů, to taky kontrolujeme. Další povinností je odvoz takzvaných vedlejších živočišných produktů," řekla Krčmářová. Do asanačního podniku se musí vždy odvézt lebka skotu včetně mozku a očí a jeho mícha. Veterinární inspektoři pak kontrolují, zda chovatel skot opravdu odhlásil a svezl rizikový materiál. U více než 1600 poražených kusů skotu loni inspektoři zjistili 33 závad. Podle Krčmářové šlo například o administrativní pochybení, jako že chovatel nenahlásil porážku včas. Občas se stane, že chovatelé porazí více zvířat, než smí, nebo porazí i skot starší 72 měsíců. "U skotu je důležité, že je to individuálně označované zvíře. Každá kráva, každý býk je povinně označovaný svým číslem a vede se evidence toho zvířete. Každý chovatel, kterému se narodí mládě na hospodářství, ho musí přihlásit a označit," řekl vedoucí odboru útvaru ředitele veterinární správy Jan Zezulčík.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down