26.02.2018 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počet domácích zabijaček se loni mírně zvýšil na 107 tisíc

Domácích zabijaček prasat, kdy si lidé dopřejí jitrnice nebo škvarky z ručně vykrmeného pašíka, dlouhodobě ubývá. Loni se však jejich počet zvýšil o zhruba sedm tisíc na 107 tisíc. Do budoucna se počítá s poklesem, letos by mělo jít o 104 tisíce, odhadlo tiskové oddělení Ministerstva zemědělství. Před desetiletím šlo o necelý dvojnásobek ročně. Do tohoto počtu započítává porážky prasat v domácnostech nezemědělců i zemědělců mimo jatka. V domácnostech samotných nezemědělců bylo podle odhadu loni porážek kolem 22,5 tisíce.

Průměrná porážková hmotnost byla loni 112 kg, tedy o necelý kilogram vyšší než před rokem. V loňském roce částečně do počtu přispěly i porážky prasat na Zlínsku nařízené veterináři kvůli bránění šíření afrického moru prasat.

Veterináři mají o počtech domácích porážek ve Zlínském kraji, kde loni propukla u divokých prasat nákaza africkým morem, informace pouze z podzimu, od kdy se musely začít hlásit. "Od 11. listopadu do 29. prosince bylo zlínské krajské veterinární správě nahlášeno, že proběhne porážka u celkem 85 kusů domácích prasat; nešlo vždy o povinnou porážku ve vysoce rizikové oblasti u neregistrovaných chovatelů, ale i o porážky, které probíhaly v tzv. oblasti zvýšeného veterinárního dozoru, která se z větší části překrývá s aktuální zamořenou oblastí," sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Dalších šest porážek prasat nahlásili lidé mimo rizikovou oblast, tedy nepovinně. První vlna porážek však byla již v létě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down