Počet halal porážek se v ČR loni zvýšil o devět procent

V loňském roce bylo v Česku poraženo 113 625 zvířat halal způsobem, z toho 113 220 bylo kuřat, 383 ovcí a 22 kusů skotu. Meziročně se tak počet poražených zvířat zvýšil o devět procent. Rituální porážky se u bílého a červeného masa podílejí na celkovém počtu poražených zvířat v ČR dlouhodobě necelým jedním promilem. Košer způsobem bylo loni poraženo 1233 zvířat, zhruba třetina předloňského počtu. Vyplývá to z údajů, které poskytla Státní veterinární správa.

Výrazem halal se označují potraviny, které smějí konzumovat muslimové. Za košer se zase v gastronomii označuje jídlo splňující soubor židovských předpisů a stravovacích návyků. Současné znění zákona na ochranu zvířat proti týrání umožňuje halal i košer porážky používat, a to na základě povolení ministerstva zemědělství.

Košer způsobem se porážela také nejvíce kuřata, dále kachny, husy a ovce. "Výjimka může být udělena pouze z povinnosti omráčit zvíře před usmrcením. Porážku lze provádět pouze pro potřeby církví a náboženských společností, jejichž náboženské obřady stanoví zvláštní metody porážky zvířat a jen na jatkách," vysvětlili veterináři.

V Česku je devět jatek, která mohou zvířata rituálně porážet, meziročně přibyla jedna. Většinou jsou pro ně rituální porážky ale pouze okrajovou záležitostí. Vláda loni nepodpořila návrh opozičního Úsvitu na zákaz halal porážek zvířat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down