04.08.2004 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počet hospodářských zvířat se v Česku dramaticky snížil

Proti stavu v roce 1990 ubylo šedesát procent skotu, výrazně se také snížil počet ovcí a koz. Na úbytku se podle odborníků podílí změna českého jídelníčku, zvýšený dovoz potravin do České republiky a vyšší užitkovost zvířat, píší dnešní Lidové noviny.

Dramatický úbytek skotu vidí vedoucí odboru komunikace ministerstva zemědělství Hugo Roldan především ve zdražení hovězího masa na začátku devadesátých let. K tomu se připojila změna stravovacích návyků v Česku. Doložil to čísly. Zatímco v roce 1990 snědl každý Čech v průměru 30 kilogramů hovězího, dnes je spotřeba pod deseti kilogramy.
Viceprezident Agrární komory ČR Pavel Novotný má obavy, že dramatický úbytek počtu hospodářských zvířat může naznačovat, že přijde doba, kdy přestaneme být v produkci masa a mléka soběstační.
Celková populace krav, býků a telat klesla z 3,5 milionu kusů v roce 1989 na současných 1,4 milionu. Před patnácti lety se v ČR chovalo 326 000 ovcí, nyní to je pouze 103 000 kusů. Početní stav koz klesl za stejné období o téměř 70 procent na necelých 13 000 kusů. Pokles zaznamenává i drůbež. Ačkoliv spotřeba drůbežího masa v devadesátých letech kvůli cenám a zvýšené oblibě vzrostla, početní stavy drůbeže klesly z 32 milionů na dnešních 25,5 milionu. Ubylo také vepřů a to i přesto, že spotřeba vepřového dramaticky neklesla a udržela se na 40 kilogramech.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down