Počet hrabošů na českých polích v srpnu znovu přesáhl práh škodlivosti

Počet hrabošů na českých polích se v srpnu po sklizni řepky a obilovin proti červnovému stavu zdvojnásobil. Průměr používaných východů z nor byl 221 na hektar. Populace tak mírně překročily práh škodlivosti, který je aktuálně stanovený na 200. Proti předchozím dvěma letům je stav lepší a je srovnatelný s rokem 2022. Významné jsou ovšem prostorové rozdíly, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Petra Hrabčáková.

logo UKZUZ

Práh škodlivosti

Inspektoři ústavu udělali v srpnu přibližně 280 pozorování v jednoletých i víceletých plodinách. V jednoletých plodinách se průměrné hodnoty populací pohybovaly na úrovni 132 východů z nor, což je pod prahem škodlivosti. Průměrný počet východů z nor v trvalých travních porostech, sadech a v krmných plodinách činil 256.

Ohrožení pro nově oseté plochy

"Ze srpnových dat je patrné, že dochází k nárůstu populací hraboše, a tím i k možnému ohrožení nově osévaných ploch v Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském kraji," uvedla Hrabčáková. Na nich se počet východů z nor na hektar blížil 400. Na plochách krmných plodin v okresech Třebíč, Znojmo, Přerov a Vyškov přesahovaly hodnoty dokonce 1000 východů z nor. Od září se u víceletých plodin a trvalých porostů mění práh škodlivosti hraboše z 200 na 400 východů z nor. Loni na podzim a v zimě stav populací stagnoval, zatímco ve dvou předchozích letech populace rostly a v zimě gradovaly. Obzvláště na přelomu let 2023 a 2024, kdy na jednom hektaru bylo průměrně 1308 východů z nor. Hraboší populace zažívají růst a pokles v několikaletých cyklech.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2026 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
×
Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.