Počet koncesí za prodej lihovin ke konci března vzrostl

Ke konci března vzrostl počet udělených koncesí na výrobu a prodej lihu a lihovin v Česku na 97 229. Loni ke konci března jich bylo necelých 61 tisíc. Vyplývá to z dat ministerstva průmyslu a obchodu. Povinnost požádat o koncesi uložila podnikatelům novela živnostenského zákona z podzimu 2013, 17. dubna uplyne rok od možnosti získat koncesi bezplatně.

Cílem novely, která zařadila prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin do režimu koncesované živnosti, bylo získat větší přehled o prodejcích lihu a lihovin a také větší ochrana spotřebitelů před závadným alkoholem. Vláda tím reagovala na tzv. metanolovou aféru, při níž od září 2012 zemřelo na otravu 47 lidí. Povinnost mít koncesi se vztahuje na všechny podnikatele, kteří lihoviny distribuují a prodávají konečným spotřebitelům v obchodě, restauracích či občerstveních.
Nejvíce koncesí ke konci letošního března evidovaly živnostenské úřady v Praze (13 351), Středočeském kraji (10 868) a Jihomoravském kraji (10 163). Nejméně jich je v Karlovarském kraji, zhruba 3700.
Za celý loňský rok živnostenské úřady provedly přes 4500 kontrol ve výrobě, prodeji a značení lihovin. Udělily 698 pokut za 1,38 milionu korun. Letos v lednu a únoru to bylo 517 kontrol a 95 pokut za více než 291 tisíc korun.
Zájem o bezplatné získání koncese na prodej lihu a lihovin nebyl loni mezi podnikateli v Česku tak velký, jak se předpokládalo. Podnikatelé, kteří byli k 17. říjnu 2013 oprávněni prodávat na základě živnostenského oprávnění a požádali do 17. dubna 2014 o koncesi, nemuseli platit správní poplatek. Získat koncesi mohou podnikatelé i nadále, ale již za poplatek od 500 do 1000 korun. Těm, kteří povolení nemají a přesto by tvrdý alkohol prodávali, hrozí až milionová pokuta.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down