Počet láhví svatomartinských vín je letos rekordní

Odborná komise složená z profesionálních degustátorů včera ve Valticích na Břeclavsku vybrala poslední letošní vína, která zamíří na trh pod společnou známkou Svatomartinské. Spolu s víny vybranými v prvním kole tak k zákazníkům zamíří 304 svatomartinských vín od 74 vinařů a vinařství. Vinařský fond, který ochrannou známku vlastní a propůjčuje vybraným vínům, o tom informoval v tiskové zprávě. Letošní rok bude také rekordní v počtu vyrobených lahví svatomartinského vína, na trh jich půjde 2,35 milionu.

"Samotným hodnocením dohled nad kvalitou nekončí. I letos bude probíhat kontrola také už u nalahvovaných svatomartinských vín v obchodní síti, aby měli všichni jistotu, že vína, která prošla hodnocením, jsou ta stejná, jako se objeví v lahvích v obchodech, vinotékách či restauracích," uvedl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. Hodnocením letos neprošlo asi 15 procent přihlášených vín, tedy 56 vzorků z 360. Pokud by vinaři jako svatomartinská prodali úplně veškerý objem vína, které úspěšně prošlo hodnocením, na trh by se dostalo až 2,7 milionu lahví, konkrétní čísla o prodejích budou známá až na konci roku. Nejhojněji budou jako každoročně zastoupena bílá vína, a to 143 variant, růžových a klaretů bude 91 druhů a červených vín 70. Pod značkou Svatomartinské lze vyrábět pouze vína povolených odrůd a jejich cuvée, tedy směsi. Nejčastější odrůdou bude i letos Müller Thurgau, který bude zastoupen 78 víny, mezi růžovými a červenými je to Modrý Portugal, který bude možné ochutnat v 54 variantách u červeného vína a šesti variantách u růžového.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down