15.10.2018 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počet odlovených divočáků se v pololetí snížil na necelých 70 tisíc

Počet odlovených divokých prasat letos za pololetí meziročně klesl o více než 16 tisíc na 69 335. Vyplývá to z údajů Státní veterinární správy, kam lovci povinně posílají vzorky na kontrolu masa na parazita svalovce. Tento údaj se tak může lišit od oficiálních mysliveckých statistik, které myslivci zveřejňují vždy za takzvaný myslivecký rok, jenž končí březnem.

Podle odborníka Miloše Ježka z Českomoravské myslivecké jednoty měli letos divočáci hodně potravy, hůř se lovili, protože zůstávali ve skrytu v lesích.

Například ze Zlínského kraje, kde se loni a letos vyskytoval africký mor prasat, se počet poslaných vzorků snížil na 2814, loni za pololetí jich bylo 3605. Ze samotného zlínského okresu jich loni lovci zaslali 1124, letos 284. "V pololetí se to dá těžko hodnotit, protože ta hlavní lovecká sezóna teprve přijde," řekl Ježek. Do statistik se podle něj může promítnout i to, že skutečně v lokalitách přemnožených divočáků ubylo. Meziročně podle něj dochází k velkým rozdílům, ale zejména kvůli počasí.

"Letos to myslivcům nesvědčí, protože je ta potravní nabídka (pro divoká prasata) velká. Jednak je hodně ovoce, které v loňském roce nebylo, jednak je i poměrně dost žaludů a bukvic, takže se ta zvěř hůř loví," doplnil. Podle něj totiž zvěř zůstává v křovích v lese, takže ji myslivci odloví až na konci zimy. Do budoucna očekává nárůst odstřelů, protože se dá kvůli větším zdrojům potravy předpokládat nárůst populace prasat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down