Počet ohnisek moru včelího plodu ve Zlínském kraji loni meziročně mírně vzrostl. Zatímco v roce 2023 evidovali krajští veterináři dva případy na Vsetínsku, loni byly v celém kraji tři. Dva z nich zaznamenali opět na Vsetínsku, jeden na Kroměřížsku, řekl ředitel krajské veterinární správy Michal Kamarád. Ještě v roce 2014 bylo v kraji 160 ohnisek.
Počet ohnisek moru včelího plodu v regionu s drobnými výkyvy dlouhodobě klesá. "Troufám si říct, že ve Zlínském kraji se mor včelího plodu daří zvládat. Je to jednoznačně zásluhou jak chovatelské veřejnosti, tak určitou osvětovou kampaní. A samozřejmě i nemalou činností pracovníků krajské veterinární správy, kdy v loňském roce, podobně jako i v roce předešlém, jsme měli v uvozovkách pouhá tři ohniska, která se podařilo zlikvidovat," řekl Kamarád.
Nezbytná prevence
Opětovnému rozšíření nákazy brání vyšetření včelstev a dodržování opatření, která vstupují v platnost ve chvíli, kdy se onemocnění ve včelstvu objeví. V případě, že se nákaza ve včelstvu skutečně vyskytne, je nezbytné je kompletně zlikvidovat. Nejčastěji v takovém případě chovatelé včelstvo i veškeré související vybavení spálí.
Mor včelího plodu se šíří především v chovech, v nichž včelaři zanedbávají prevenci. "Ve chvíli, kdy se tam objeví jakékoliv klinické příznaky, je třeba kontaktovat příslušnou krajskou veterinární správu, aby se včas přijala opatření," uvedl Kamarád.
Chovatelské zásady
Aby se nákaza do včelstev nedostala, je podle něj nezbytné dodržovat soubor chovatelských zásad. Patří mezi ně například takzvaná obměna díla, při níž včelaři likvidují staré plásty a nechávají včely vystavět nové. Nutné je též vyvarovat se nákupu včel a úlů z neznámých zdrojů a důsledně dezinfikovali pomůcky, s nimiž včelaři pracují. V případě, že svá včelstva nekrmí, mohou mít včely tendenci takzvaně loupit, a tím nákazu dostat k chovateli, který opatření dodržuje.*