Počet pokusných zvířat se meziročně nezměnil

Počet zvířat použitých loni v České republice k pokusům se meziročně prakticky nezměnil, bylo jich přes 234 000. Šlo hlavně o laboratorní myši, potkany, ryby a kury. Před pěti lety jich bylo přes 375 000. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zemědělství. Podle aktivistických organizací je však za snížením počtu vyřazení kroužkovaných ptáků v roce 2013, předtím bylo kroužkování považováno za pokus. Aktivisté žádají, aby se místo zvířat používaly alternativní testovací metody.

Spolek Svoboda zvířat si přeje, aby stát začal podporovat vývoj alternativních metod testování, například na buněčných kulturách. Spolku také vadí evropské testování zvířat na botox, látku která odstraňuje po aplikaci vrásky. Ta se však netestuje v Česku, ale například v Německu a Irsku.

Podle statistik se loni v ČR pokusy uskutečnily na 74 000 laboratorních myších, dále na zhruba 29 000 laboratorních potkanech a zhruba 23 000 kusech kura domácího a přes 87 000 ryb. Dále také zhruba na 5000 králících, 113 koních, oslech a jejich křížencích. Nejvíc zvířat využila Akademie věd ČR a instituce spadající pod ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Nejvíc zvířat, přes 93 000, bylo využito při základním výzkumu, přes 63 000 na ochranu přírodního prostředí. Přes 41 000 zvířat bylo použito na výzkum pro výrobu nebo zkoušení kvality, účinnosti a nezávadnosti léčiv, potravin, krmiv nebo jiných látek.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *