Počet porážek prasat i skotu se vloni snížil

Počet porážek prasat i skotu se v České republice vloni snížil. V čele s vepřovým masem se umístili jihomoravští farmáři i přes celorepublikový pokles v meziročním srovnání o 5,5 procenta na 533 461 kusů. Snížení počtu poraženého skotu v tuzemsku přesáhlo mírně 16 procent a podílely se na něm všechny kraje. Informovala o tom krajská správa Českého statistického úřadu (ČSÚ) v Brně.

Na jižní Moravě pokračoval i pokles porážek skotu, a to o 13 procent na osmnáct tisíc kusů.
Nejvyšší úbytek poraženého skotu statistikům ohlásili chovatelé v Jihočeském a Plzeňském kraji, naopak nejvíce, 41 300 kusů skotu, prošlo jatkami v kraji Vysočina. I to však bylo téměř o 6000 kusů méně než předloni.
Průměrná porážková hmotnost býků na jižní Moravě dosáhla loni 607,5 kilogramu a zůstala beze změny. V mezikrajském srovnání je tento ukazatel nejnižší ve Zlínském kraji – 553 kilogramů, nejtěžší býky, přes 617 kilogramů v průměru, měli na Pardubicku. Republikový průměr činil bezmála 590,4 kilogramu živé hmotnosti.
Porážková hmotnost prasat se pohybovala od 100,1 kilogramu na Zlínsku až po více než 109 kilogramů v kraji Vysočina.
Celková výroba masa v jatečné hmotnosti dosáhla loni na jihu Moravy 52.708 tun, což znamenalo pokles o 7,6 procenta meziročně. Kraj se však přesto zařadil v rozsahu masné výroby na třetí místo po krajích Středočeském a Jihočeském. Podstatnou část produkce tvořilo maso vepřové, zhruba desetina připadala na maso hovězí a telecí. Celkem 40 tun bylo skopového, jehněčího a koňského.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *