Počet pracovníků se snížil, mzdy rostly

V loňském roce se počet pracovníků v zemědělství v meziročním srovnání snížil o více než tři procenta na 126 400. Mzdy v zemědělství se sice zvýšily o 7,1 procenta, přesto zaostávaly za celorepublikovým průměrem o čtvrtinu. Vyplývá to ze Zprávy o stavu zemědělství ČR za rok 2008. Tímto dokumentem se má v pondělí zabývat česká vláda.

Zatímco v celém národním hospodářství činil průměr měsíční mzdy 23 542 korun, v zemědělství dosáhla průměrná měsíční nominální mzda 17 738 Kč.
Pro zemědělství a venkov je charakteristické stárnutí pracovní síly. Téměř polovina pracovníků patřila do věkové kategorie od 45 do 59 let. Věková struktura není podle zprávy příznivá, přestože v meziročním srovnání byly zaznamenány mírné pozitivní změny ve všech kategoriích.
Produkce českého zemědělství v loňském roce ve srovnání s rokem předchozím klesla o 2,5 procenta. Zatímco rostlinná výroba se snížila o více než osm procent, živočišná výroba vzrostla o 4,5 procenta. Výsledek hospodaření za loňský rok byl kladný, zisk meziročně klesl o 29 procent s tím, že dosáhl 9,7 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *