Počet srážek vozidel se zvěří stoupl o čtvrtinu

Od loňského října do konce letošního března bylo na sledovaných tuzemských silnicích podle policejních dat 7225 srážek motorových vozidel se zvěří, což je meziročně o 25 procent více. Tyto nehody způsobily škody přesahující 330 milionů korun. Vyplývá to z aktuálních dat SRNA indexu, který vydává dvakrát ročně Generali Česká pojišťovna. 

Přestože do těchto dat nejsou započítané údaje z jižních a západních Čech, kde se tyto nehody systematicky již řadu let nevykazují tak, jako je tomu ve zbytku republiky, jde o nejvyšší číslo za zimní období od roku 2018. Nejvíce nehod motorových vozidel se zvířaty se ve sledovaném období stalo ve středních Čechách (1635), na Ústecku (1028) a na Vysočině (885). Zimní období ukazuje, že proti létu je střetů se zvěří nepatrně méně. To reflektují i škody napříč kraji. Nejvyšší účty se vyplácí za nehody se zvěří vzniklé ve středních Čechách, jde o téměř 84 milionů korun. Podle pojišťovny je to dáno i tím, že tento kraj má nejhustší silniční síť (9638 km). Co do absolutní výše škod ho následují Kraj Vysočina (49 milionů Kč) a Ústecký kraj (38,6 milionu Kč). "Ve sledovaném období nedošlo v souvislosti se střety se zvěří ke smrtelné nehodě, po níž zůstávají škody na úrovni i desítek milionů korun. Přesto nehody se zvířaty přinesly jedno těžké a 33 lehkých zraněních,“ komentoval situaci Michal Bíl z Centra dopravního výzkumu. Generali Česká pojišťovna denně s motoristy řeší zhruba 25 škod po střetu se zvířetem. Trvalý růst zde vykazují náklady nutné k opravě vozidel po takové nehodě. Průměrná škoda nyní dosahuje téměř 45 000 korun. "Následky menších nehod jsou obvykle řešené z připojištění střetu se zvěří, ty vyšší pak z havarijního pojištění,“ uvedl senior manažer likvidace pojistných událostí motorových vozidel v pojišťovně Patrik Nauš. Výjimkou podle něj nejsou případy, kdy účet za opravu vozidla dosahuje několika stovek tisíc korun. I nadále platí, že až 80 procent sražené zvěře představují srny a srnci. "Do budoucna očekáváme, že by měly růst srážky s prasetem divokým," upozornil Bíl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down