13.12.2004 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počet vyřízených žádostí letos PGRLF ztrojnásobil

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond vyřídil letos téměř sedm tisíc žádostí o podporu, což je více než trojnásobek proti obvyklému počtu v předchozích letech. Na podporách ta fond podle předpokladů vyplatí asi 750 milionů korun. Dotace ze státního rozpočtu však činila proti přislíbené miliardě jen 620 milionů korun, takže fond musel použít rezervy. Informovali o tom dnes představitelé PGRLF.

Rozhodující podíl na nárůstu agendy měla podpora pojištění zemědělců, kde fond přijal zhruba 4700 žádostí. Do konce roku předpokládá schválení 4500 z nich s výší dotace 190 milionů korun. Program bude pokračovat i příští rok za podobných podmínek. Nárůst počtu žádostí vyplýval také z mimořádných programů, jako byly překlenovací provozní úvěry pro méně příznivé oblasti. Projevil se také zvýšený zájem zemědělců o úvěry na techniku poté, co někteří nebyli uspokojeni podporou z operačního programu, který je spolufinancován EU.
Všechny současné programy PGRLF přecházejí podle ředitele Lubomíra Netolického i do příštího roku. Prioritou by měly být tituly pojištění a půda. Fond přitom ve spolupráci s ministerstvem zemědělství připravuje novou koncepci zemědělského pojištění. Materiál by měl být odeslán na úřad vlády do konce roku. Podpora zemědělců při nákupu půdy začala v letošním roce. Fond dotuje úroky z úvěrů, které si hospodáři vezmou na nákup pozemků u hypotečních bank. Zatím dostal 168 žádostí, z nich u 58 je uzavřena smlouva o čerpání podpory.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down