Počet žádostí stoupá

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyplatil v minulém roce v rámci společné zemědělské politiky (SZP) celkem 37,6 miliardy korun. Největší podíl připadl opět na takzvané přímé platby, na které bylo v loňském roce z rozpočtu EU čerpáno 24,3 miliardy korun. Informovala o tom tisková mluvčí SZIF Vladimíra Nováková s tím, že v roce 2014 hospodařil SZIF s finanční částkou 41,6 miliardy korun, z toho dotace z kapitoly ministerstva zemědělství činily 25,5 miliardy korun.

Celkové užití zdrojů SZIF v loňském roce dosáhlo výše 39 miliard korun, z toho se na společnou zemědělskou politiku vyplatilo 37,6 miliardy Kč, na marketingovou činnost 69 milionů korun a na správní výdaje 1,4 miliardy korun. Nejvíce se na výplatách SZIF v rámci SZP podílely přímé platby, na které bylo v loňském roce z rozpočtu EU čerpáno 24,3 miliardy korun. Na přechodné vnitrostátní podpory k přímým podporám, které jsou financovány z národního rozpočtu, byla vyplacena částka 68 milionů korun. Nováková připomněla, že počet jednotných žádostí má každým rokem vzestupnou tendenci. V roce 2014 jich bylo podáno téměř 30 tisíc na celkovou plochu 3 547 994 hektarů. Největší část výplat zaujímala jednotná platba na plochu (SAPS), která probíhala opět ve dvou etapách. Od 16. října 2014 se začala vydávat rozhodnutí o platbě záloh ve výši 50 procent celkové přiznané částky a od 1. prosince 2014 následovalo rozesílání rozhodnutí o doplatku.

Rok 2014 byl v rámci Programu rozvoje venkova (PRV) rokem přechodným. Sedmileté programové období PRV 2007 – 2013 skončilo, ale pro dočerpání celkové alokace programu byla v průběhu loňského roku vyhlášena ještě další kola příjmu žádostí. Poslední mimořádné 22. kolo příjmu žádostí bylo zaměřeno na podporu realizace projektů spolupráce mezi Místními akčními skupinami s finančním objemem 83,5 milionu Kč a dále na pořízení strojů v zemědělství, lesní techniky a na pořízení strojů a technologií pro zpracování zemědělských a potravinářských produktů v celkové výši jedné miliardy korun. V roce 2014 bylo v rámci PRV vyplaceno 12,5 miliardy Kč, z toho 2,8 miliardy ze státního rozpočtu a 9,7 miliardy z rozpočtu EU.   V rámci společné organizace trhu bylo pak vloni vynaloženo 718 milionů korun. Jedná se o prostředky, které byly využívány zejména na programy Podpora spotřeby školního mléka a Ovoce a zelenina do škol, zlepšení výroby včelařských produktů, podporu restrukturalizace vinic a investic s vínem, podporu pro organizace producentů ovoce a zeleniny a na propagaci zemědělských produktů.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down