Počet zastřelených divočáků loni klesl o 25 tisíc, letos roste

Počet odlovených divokých prasat v minulém mysliveckém roce, tedy od začátku loňského dubna do konce letošního března, klesl meziročně zhruba o 25 tisíc na 153 212, plyne z myslivecké evidence. V letošním kalendářním roce však odstřely rostou, sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy. Stát letos vyzval lovce k většímu odlovu divočáků, aby se snížilo riziko přenosu afrického moru prasat.

Podle mluvčí Ministerstva zemědělství Markéty Ježkové může za sníženým počtem odlovů být i to, že prasata v předchozích letech myslivci částečně vystříleli. Méně se ulovilo také zajíců, naopak více jelenů sika. "V mysliveckém roce 2015 bylo uloveno přes 178 tisíc kusů černé zvěře a v roce 2014 více než 162 tisíc kusů. I tyto zvýšené zásahy do celorepublikové populace mohou mít vliv na celkové snížení populace natolik, že se v posledním období ulovilo podstatně méně kusů prasete divokého," řekla Ježková. Podle ní lov ovlivňuje i počasí, umístění pěstovaných plodin v krajině nebo rušení zvěře turisty či cyklisty. "Není pak možné specifikovat jeden faktor, který by byl příčinou výsledného odlovu," dodala.

V letošním kalendářním roce odlov vzrůstá i kvůli boji s africkým morem prasat. Veterináři odstřelené kusy vyšetřují také na přítomnost parazita svalovce. Zatímco loni v srpnu evidovali 96 383 vyšetřených kusů, letos to bylo 111 908 prasat. "V červenci i v srpnu, kdy začal na základě mimořádných veterinárních opatření intenzivní odlov, je patrný meziroční růst vyšetření. Meziroční růst, v některých případech i výraznější, jsme však zaznamenali i v dalších měsících, jako je leden, únor, květen nebo červen," sdělil Majer.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down