27.04.2005 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počet zpracovatelů v Jihomoravském kraji se zřejmě zredukuje

V prezentované strategii zemědělství počítá Jihomoravský kraj v dalších letech s nezbytnou restrukturalizací agrárních firem. Mezi hlavní důvody patří otevření trhu s půdou a důsledky bankrotů zpracovatelských firem, což na druhé straně zprůhlední konkurenční prostředí. Redukci počtu zpracovatelů po vstupu do EU lze očekávat na základě zkušeností z vyspělejšího Rakouska. kde zaznamenali krach asi 40 procent těchto subjektů.

Zpracovatelský průmysl reprezentuje 196 bouráren a 23 velkých výroben s kapacitou nad 7,5 tuny týdně a 59 malých s kapacitou do 7,5 tuny masa týdně. Jediný velký závod na zpracování drůbeže je Promt v Modřicích s produkcí více než 150 tisíc tun ročně, uvažuje se i o novém závodu v Božicích u Znojma. Mlékárenství má dosud jediný závod v Mlékárně RMD v Olešnici na Blanensku. Význam má také chov sladkovodních ryb na Pohořelicku s možným rozšířením závodu na jejich zpracování, podotkl krajský radní Jan Letocha, který má agrární problematiku na starosti.
Strategický význam pro Jihomoravský kraj mají v živočišné výrobě chovy prasat a drůbeže. Vepřového vyrobili loni zemědělci na jihu Moravy 50 664 tun s tím, že i přes mírný pokles o 723 tun meziročně, se řadí region na druhé místo v zemi za Středočeský kraj. Chov skotu má při omezeném objemu dotací význam jen v severní části kraje, uvádí se ve strategii rozvoje zemědělství Jihomoravského kraje.
Za silné stránky jihomoravského zemědělství považuje zveřejněná strategie velkou průměrnou výměru zemědělské půdy na podnik, vysokou kvalifikaci pracovní síly, dobrou úroveň zemědělského školství a doposud nižší cenu některých vstupů.
Naopak mezi slabé stránky patří například trvalý pokles obsahu živin v půdě, nízká specializace podniků a neochota ke kooperacím. Jako negativum označili odborníci logisticky nevýhodnou polohu chovů prasat a drůbeže vůči hlavním zpracovatelům. Dopravní náklady tak navíc při obchodech na světových trzích snižují tržby domácích producentů asi o třicet procent z realizační ceny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down