Počty minipivovarů podle svazu koronavirus nesnížil, je jich kolem 480

Počty minipivovarů v loňském roce navzdory pandemii neklesly. Sice jich pět zavřelo a 20 omezilo provoz, naopak 29 jich zahájilo činnost. Většinou šlo o již déle připravované projekty. Letos otevřelo nejspíš šest, celkem jich tak je přes 480, uvedl dnes na tiskové konferenci prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň. Na začátku pandemie očekával, že změní majitele nebo zavře 40 procent z českých malých pivních producentů.

Ceny piva z od nejmenších producentů rostou, podle prezidenta budou stoupat i nadále kvůli zvyšující se ceně lidské práce, která tvoří 60 až 80 procent ze spotřebitelské ceny. U velkých pivovarů tvoří lidská práce řádově nižší podíl, dodal.
"Pro nás to znamenalo v roce 2020 propad asi 30 procent ve výrobě. Když si vezmete, že velké pivovary měly propad šest až sedm procent, tak vidíte, že naše závislost na restauracích a prodejcích dobrého piva se promítla velmi výrazně. Trend pokračoval i v letošním roce, ale pivovary na to byly lépe připravené," řekl Šuráň. Nyní je podle něj výroba minipivovarů nižší o pět až deset procent proti předkoronavirovému období.
Pivo z minipivovarů bude podle něj zdražovat, a to i kvůli růstu cen pohonných hmot, které se následně promítají do cen sladu nebo chmele. "Máme jediné jistoty: Že umřeme a že pivo bude dražší. Cenové pohyby budou, ale jenom vzhůru," uzavřel.
Malým producentům podle něj na začátku koronavirové pandemie pomohla akce Zachraň pivo, při které se podle něho koupilo a vypilo pivo za čtvrt miliardy korun. V současnosti podle něj přetrvává trend, že se někteří lidé bojí chodit do podniků a raději pijí pivo doma na svých zahradách a v obývacích pokojích. Malí producenti si již dříve přitom stěžovali na malou vládní pomoc. Varny piva totiž mohly být otevřené, a podle nich tak provozy neměly na podpory nárok, přestože odbyt propadl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down