14.05.2004 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pod označením džus bude možné nabízet jen stoprocentní ovocné šťávy

Producenti budou moci jako džus napříště označovat jenom stoprocentní ovocné šťávy. Stanoví to vyhláška MZe o nealkoholických nápojích, která nabude účinnosti 12. června. Spotřebitelé by se tak po skončení přechodného období pro vypotřebování starých obalů již neměli setkávat s tím, že jsou pod tímto názvem prodávány nápoje s nižším než stoprocentním podílem ovocné složky.

"Oceňujeme, že ministerstvo zemědělství vyšlo vstříc našemu návrhu, aby používání výrazů džus, juice, 100 % či stoprocentní bylo u nealkoholických nápojů vyhrazeno výlučně pro ovocné a zeleninové šťávy," řekl k tomu výkonný tajemník Svazu výrobců nealkoholických nápojů Zdeněk Huml. Vyhláška završuje harmonizaci českých předpisů regulujících výrobu nealkoholických nápojů s evropskou legislativou. Kvalita tuzemské produkce podle Humla odpovídá evropským požadavkům již delší dobu. "Snahou našich výrobců však je, aby jejich nápoje patřily v Evropě ke skutečné špičce," uvedl.
Vedle pravidel pro označování nápojů byly proto do vyhlášky začleněny některé kvalitativní požadavky, které jdou nad rámec evropských předpisů. Konkrétně jde o fyzikální a chemické požadavky na ovocné a zeleninové šťávy a nektary. Podle ministerstva zemědělství vyhláška například stanoví minimální obsah ovocné sušiny, který má šťáva obsahovat, což předpisy EU neupravují. Norma také vyžaduje, aby nápoje s označením nektar měly podíl ovocné složky minimálně 25 až 40 procent.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down