11.08.2008 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pod střechou je více než třetina obilovin

Zemědělci v Ústeckém kraji sklidili už více než třetinu všech ploch osetých obilovinami. Podle dosavadních výsledků by se celkový výnos mohl pohybovat mezi 4,7 až 4,9 tuny z hektaru. Uvedl to předseda krajské organizace Agrární komory František Loudát. Úroda obilovin v regionu by tak proti loňsku mohla být až o deset procent vyšší.

Kompletně pod střechou je už úroda ozimého ječmene. Zemědělci ho sklidili z hektaru v průměru 5,1 tuny, což je téměř stejný výnos jako v loňském roce. Ozimé pšenice je sklizeno přibližně 30 procent, podle odhadů by výnos mohl činit až 5,7 tuny z hektaru. To je podle Loudáta podstatně lepší než loni. Posekáno je také zhruba 60 procent ploch osetých jarním ječmenem. Jeho výnos by mohl být proti loňsku, kdy se ho z hektaru sklidilo v průměru 3,52 tuny, až o 1,1 tuny vyšší.
Velmi slabý výnos zemědělcům dala loni kvůli suchu jarní pšenice, kdy jí sklidili jen 2,78 tuny z hektaru. Letos mají farmáři zatím výnos 4,8 tuny z hektaru, doposud jí sklidili ale jen pětinu. Sklizeň ovsa teprve začíná, posekáno je zatím jen několik hektarů. Velmi dobré výnosy zatím dává zaseté triticale, zemědělci ho sklízí v průměru 6,2 tuny z hektaru, zatímco loni z každého hektaru odvezli jen 3,86 tuny.
Pomalu končí sklizeň řepky, zemědělci odvezli úrodu z více než 97 procent osetých ploch. Úroda je podobná té loňské, do skladů se odváží zhruba 3,1 tuny z hektaru.
Podle Loudáta jsou ve sklizni zemědělci nejdál na Mostecku a Teplicku. Na Mostecku je podle předsedy letos i jedna z nejlepších úrod v posledních letech. Dobrá úroda je i v tradičních pěstitelských oblastech na Litoměřicku a Lounsku. "Proti loňsku jsme ve sklizni o něco napřed, i když deště v posledních dnech ji mírně přibrzdili," sdělil Loudát. Podle něj ale v poslední době výrazně poklesly ceny za obilí nabízené obchodníky.  

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down