Evropská komise se snaží ve svých návrzích prosadit regulaci piva. Podpora vznikla na základě britského Institutu pro studie alkoholu, podle níž by se měla výrazně zvýšit spotřební daň na lihoviny i pivo, zakázat reklama alkoholu a sponzoringu, omezit nákup alkoholu na vybranou síť licencovaných prodejen, navíc v omezené době, a označovat lahve varovnými nápisy. Proti tomuto britskému modelu, který měl být v návrhu komise, se postavily rozhodující pivovarské země, zejména Británie, Německo a Česká republika. Kvůli tlaku veřejného mínění komisař Markos Kyprianou stáhl návrh komise z jednání šesti nejvlivnějších kolegů a nepředloží ho ani na schůzce všech komisařů 28. října. Informoval o tom výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS) Jan Veselý, člen výkonné rady Brewers of Europe sdružující dvacet zemí EU.
Evropská komise svůj návrh přepracuje s ohledem na studii Weinberg Group, kterou si objednala Brewers of Europe. Na oficiální stranách EK European Voice se nyní objevilo, že diskuse o regulaci spotřeby alkoholu bude probíhat. Podle pivovarníků by se měl vytvořit panel, kde by diskutovali zástupci výrobců, odborníci, lékaři i prodejci. Chtějí politiku výchovy, informovanosti, a ne politiku zákazů. Český svaz odmítá prodej mladistvým, řidičům a těhotným. Podle něj by každý zdravý dospělý člověk pil do dvou piv denně. Svaz hradí z příspěvků pivovarů výzkumy, které zjišťují vliv pití piva na organismus. Dvě piva denně jsou podle nich zdraví prospěšná.
Vrchní sládek Plzeňského Prazdroje Jan Hlaváček uvedl, že podporují prodej nealkoholického piva Birell, jehož konzumace výrazně roste. Dodal, že nealkoholické pivo už vyrábí sedmnáct českých výrobců, tedy asi třetina pivovarů.