Podařilo se dokončit dohodu o vývozu násadových vajec a inseminačních dávek

V produkci násadových vajec a býčího spermatu patří Česká republika ke světové špičce, tyto položky se exportují do desítek zemí světa. Nově je čeští producenti budou moci vyvážet i do Uzbekistánu. Dohodl se na tom dnes ministr zemědělství Marek Výborný se svým uzbeckým protějškem Azizem Voitovem. Dohodu se podařilo dokončit po dvouletém vyjednávání.

Producentům násadových vajec se otvírá zajímavý trh

„Setkání s panem ministrem Voitovem bylo velmi konkrétní. Mám radost, že jsme se dohodli na finálním znění veterinárních osvědčení pro vývoz násadových vajec a inseminačních dávek, který po skončení našeho jednání podepsali ředitelé veterinárních správ obou zemí. Českým producentům se tím po několikaleté snaze otevírá velmi zajímavý a bohatý trh,“ řekl  Výborný.  Podle ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda je finální dohoda o veterinárních osvědčeních skvělou zprávou pro české producenty.  

Jednání ministrů se uskutečnilo v rámci pracovní cesty ministra Marka Výborného s podnikatelským doprovodem. V rámci byznys fóra v Taškentu se dnes představilo více než 40 českých firem z oblasti zemědělství, potravinářství nebo zemědělské techniky.  Uzbecký ministr vidí příležitost ke spolupráci s českými firmami mimo dodávek genetického materiálu či násadových vajec například v oblasti technologií pro šetrné nakládání s vodou, na které poskytuje Uzbekistán i finanční pobídky, nebo zvýšení mechanizace zemědělství. To je v Uzbekistánu stále na nízké úrovni. V zemědělství pracuje 3,6 milionu lidí, tedy zhruba deset procent všech obyvatel země. Pro srovnání v ČR je to zhruba 100 tisíc lidí.

Ministři podepsali společné memorandum

Ministři podepsali společné memorandum o porozumění v oblasti zemědělství a potravinářství. To vytváří základ pro vzájemný obchod v mnoha oblastech zemědělství a potravinářství. Podle obou ministrů je potenciál obchodu z obou stran v současnosti nevyužitý a v budoucnu může několikanásobně vzrůst. „Je to velká šance pro naše výrobce zemědělské techniky. Uzbecká strana má ale zájem také o technologie pro skleníky nebo větší spolupráci mezi univerzitami v oblasti vědy, výzkumu a inovací.  Ministr Voitov zmínil například možnost společných projektů v oblasti šlechtění vinné révy, řekl ministr Výborný. Uzbekistán by naopak do ČR rád vyvážel například sušené ovoce, především meruňky, švestky nebo rozinky, v tomto směru patří mezi největší světové producenty, a také dodávky čerstvého ovoce, například melounů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down