Podíl české ekonomiky v EU za dobu členství mírně vzrostl, uvedl ČSÚ

Podíl české ekonomiky na hrubém domácím produktu (HDP) současných 27 zemí Evropské unie za 20 let členství vzrostl. V době vstupu v roce 2004 představoval 1,1 procenta unijního HDP, zatímco loni to bylo 1,8 procenta. Česko se v HDP na obyvatele také přiblížilo evropskému průměru, hospodářské sbližování se ale zastavilo s pandemií covidu-19. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Podrobné informace o vývoji Česka za dobu členství v unii představí ČSÚ příští týden na tiskové konferenci.

Podíl Česka na HDP unie se zvýšil díky nadprůměrnému českému hospodářskému růstu. Ten země zaznamenávala zejména v prvních letech členství, kdy do roku 2008 průměrně rostla o 5,3 procenta ročně, zatímco evropský průměr byl 2,3 procenta. V období finanční krize v letech 2009 až 2013 zaznamenalo Česko průměrný pokles HDP o 0,3 procenta ročně, zatímco v EU byl průměrný pokles 0,2 procenta. Po odeznění krize se růst vrátil a český HDP rostl o 3,7 procenta ročně, zatímco evropský průměr byl 2,2 procenta. Růst ukončil pandemický šok v roce 2020.

Hrubý domáci produkt České republiky

Také z pohledu růstu životní úrovně, tedy HDP na obyvatele, se Česko k evropskému průměru za dobu členství v unii přiblížilo. Při vstupu dosahovala země 81 procent evropského průměru, do roku 2019 se posunula na 93 procent evropského průměru. V důsledku hospodářského propadu po pandemii se ale dohánění EU zastavilo a v roce 2022 byl český HDP na obyvatele na 90 procentech průměru unie. ČSÚ upozornil, že mezi zeměmi, které do EU vstoupily od roku 2004, je Česko výjimkou, protože další se k průměrnému unijnímu HDP na obyvatele přibližovaly i v posledních letech.*

Eura - bankovky

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down