05.02.2002 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podíl ekologicky obhospodařované půdy v ČR loni vzrostl

Na ekologické zemědělství v loňském roce připadalo 212.000 hektarů půdy, což představuje 5,3 procenta celkového zemědělského půdního fondu. O rok dříve to bylo 3,86 procenta. Uvádí se to v informaci ministerstva zemědělství.

Počet podniků, které se hlásí do systému ekologického zemědělství, stoupl v loni o 87 na 650. MZe finančně podporuje ekologické zemědělství od roku 1998. Zatímco před čtyřmi lety činily celkové dotace 48,09 miliónu korun, loni to bylo 165,55 miliónu korun. Jiří Felčárek z tiskového oddělení MZe řekl, že cena bioproduktů je proti "normálním" produktům přibližně o 20 až 30 procent vyšší. České domácnosti navíc vynakládají na potraviny kolem 30 procent všech výdajů, což je mnohem víc než u domácností v EU. To může poptávku po ekologických potravinách brzdit. To potvrdil i manažer prodejního řetězce Makro Miroslav Kajňák. Zákazníky, kteří patří do příjmově průměrných či podprůměrných skupin, zatím biopotraviny příliš neoslovují, řekl. Největší náklady bioprodukce spočívají v produkčních postupech, vyřazení umělých hnojiv, geneticky modifikovaných krmmiv a antibiotik. Každá ekologicky hospodařící farma musí zaplatit certifikaci 60 tisíc Kč ročně. V EU se nyní ekologické zemědělství prudce rozvíjí. Napomohly tomu dotace EU a také obava spotřebitelů z bezpečnosti potravin, například v souvislosti s nemocí BSE a aférou s dioxiny. Tradičně největší obliby dosahuje ekologické zemědělství v Rakousku, Itálii a ve Skandinávii. Německo hodlá do roku 2010 dosáhnout podílu ekologické zemědělské výroby 20 procent.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down