Podíl závadných prodejů čerstvých jahod je letos dvě pětiny

Podíl závadných prodejů čerstvých jahod v České republice je letos dvě pětiny, v předchozích letech to byla necelá třetina. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) letos zatím uzavřela 48 kontrol, z toho 19 šarží nevyhovovalo právním předpisům. Sedm z nich porušilo požadavky na označování, například nebyla uvedena země původu. Informoval o tom mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Kvůli letošnímu pomrznutí úrody podle něj vznikne tlak na cenu českého ovoce a vzroste motivace pro nepoctivé prodejce. Inspekce proto v porovnání s minulými roky zvýší počet kontrol. Podle Kopřivy je velká motivace pro nepoctivé prodejce, aby nakupovali zboží v zahraničí a nabízeli ho jako tuzemské. Jedná se o podvod a inspekce to bude důsledně potírat.

Podle odhadu Ministerstva zemědělství jarní mrazy snížily letošní úrodu až o 40 procent. Loni se plocha jahodníků pěstovaných na plantážích i na zahrádkách meziročně zvětšila o 11,2 procenta na 1878 hektarů, výnos klesl na necelých pět tun na hektar.

Podle Kopřivy je země původu u čerstvého ovoce pro spotřebitele zásadní údaj. Kromě země původu musí být u ovoce označen druh, jakost a jednotková cena.

Nevyhovující značení se podle Kopřivy dlouhodobě podílí na závadných kontrolách zhruba z jedné třetiny, zbytek tvoří nevyhovující jakost, tedy například plíseň nebo hniloba jahod. Inspekce kontroluje i supermarkety, podle Kopřivy je však stánkový prodej v tomto ohledu rizikovější.

Sankce se podle něj obvykle pohybují v řádu několik desítek tisíc korun. Při opakovaném zjištění jde o násobek uložené pokuty. Výrazně vyšší pokutu inspekce udělí také v případě, že zboží s označením "české" prodejce pořídil v zahraničí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down