10.08.2000 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podle Agrární komory ČR je sklizeno 41 ploch zrnin

K 9.srpnu 2000 bylo v České republice sklizeno zhruba 41 procent ploch zrnin. Vyplývá to ze žňového zpravodajství, které každý týden na základě informací z okresních agrárních komor zpracovává pražský úřad Agrární komory ČR.

Nejvíce je sklizeno ozimého ječmene - asi 120 tisíc hektarů z celkového osevu 142 tisíc ha s průměrným výnosem 4,29 tuny z hektaru. V nižších oblastech republiky již sklizeň ozimého ječmene skončila. Nejnižší výnosy 3,1 až 3,6 tuny z hektaru jsou na jižní Moravě a v jižních Čechách. Zatím se sklízí v západních a severních Čechách, kde jsou výsledky v některých lokalitách extrémně nízké. Propady ve výnosech se ale nahodile vyskytují ve všech produkčních oblastech. Nejvyšší výnos stále vykazují východní Čechy a část střední Moravy, a to průměrně 4,5 tuny.
Ozimá pšenice je sklizena zhruba z jedné třetiny. Z 888 tisíc osetých hektarů je posečeno kolem 303 300 hektarů, a to nejvíce na Moravě. Sklizeň celkově zdrželo opět nepříznivé studené a deštivé počasí. V mnoha oblastech nejenže denně prší, ale jižní Čechy a Moravu zasáhly přívalové deště. Technika nemůže do rozbahněných polí, snižuje se celkový výnos, klesají kvalitativní parametry potravinářské pšenice. Pádové číslo v jižních Čechách se pohybuje běžně mezi 120 až 150, i jinde to je podobné. Hodnoty nad 200 jsou výjimečné. Zrno má vysokou sklizňovou vlhkost, zvyšují se náklady na dosoušení. Obiloviny porůstají a je nízká objemová hmotnost zrna. Nejvyšší průměrné výnosy ozimé pšenice jsou na střední Moravě a pohybují se kolem pěti tun z hektarů, což platí také pro některé oblasti východních Čech. Místy jsou opět extrémní odchylky ve výnosech. Projevuje se vliv extrémního sucha, současných srážek, místní klima, půdní typy, expozice osetých polí a mnohé další místní podmínky, které vynikly zvláště v tomto roce.
Řepka je sklizena v ČR v průměru asi ze 70 procent ploch, kterých bylo v ČR podle ČSÚ oseto 350 tisíc hektarů. Sklizeno je 250 150 ha, z toho nejvíce v rovinných produkčních oblastech, kde je sklizeň již dokončena. Průměrný výnos je 2,6 tuny z hektaru. Řepka vykazuje nižší olejnatost.
K 32. týdnu se mírně zvýšila realizační průměrná cena všech zrnin v porovnání s minulým týdnem. Nepříznivý vývoj meteorologických podmínek však vede k postupnému propadu potravinářského obilí do krmných kategorií s ekonomickým dopadem na výrobce.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down