Zhruba o deset procent by měly v příštím roce vzrůst ceny základních potravin, jako je pečivo, masné a mléčné výrobky. Předpokládá to generální ředitel holdingu Agropol Group Jiří Malúš. Tyto potraviny se podle něj prodávají často tak levně, že je to z hlediska nákladů výrobců za hranicí únosnosti. Důležitým faktorem ale bude podle něj boj obchodníků, zejména řetězců.
"Náklady se stále zvyšují a je určitá hranice, kdy už finální ceny budou muset reagovat," řekl Malúš. Například mražené kuře se podle něj dnes prodává téměř za srovnatelnou cenu jako v roce 1989, náklady ale podstatně vzrostly. Mléko se vykupuje za osm korun za litr, za devět korun je lze koupit v obchodě. "To je naprosto nesmyslné," zdůraznil.
poskytuje zemědělcům služby od dodávek krmiv, pesticidů a hospodářských potřeb přes skladování po zpeněžení jejich produkce. Obchodní divize obchoduje především s rostlinnými komoditami, krmivy, agrochemikáliemi a hnojivy. Divize zpracování drůbeže má ve zpracování drůbežího masa 38procentní podíl na trhu. Malúš očekává zvyšování cen na pultech zhruba od léta příštího roku. Proti růstu cen bude působit boj obchodníků, kteří téměř permanentně nabízejí slevy. Výrobky pak vzhledem k nízkým cenám nemají odpovídající kvalitu.
"Růst bude u zboží, kde je to nevyhnutelné, tedy u výrobků s vysokým obsahem cukru, dále u masa, možná u mléka," soudí prezident Potravinářské komory Jaroslav Camplík. Desetiprocentní zvýšení je ale podle něj příliš vysoké, vzhledem k možnostem rodinných rozpočtů i tlaku řetězců. "Může to být spíše do pěti procent," odhadl.