28.07.2000 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podle AK je sklizeno asi 12 procent ploch obilovin

Podle Agrární komory (AK) bylo k 26. červenci sklizeno asi 12 procent ploch obilovin. Nejvíce zemědělci zatím sklidili ozimého ječmene, a to na 88 tisících hektarech z celkově oseté plochy 142 tisíc hektarů. Výnosy se pohybují od 2,9 do 4,6 tuny z hektaru, přičemž průměrný výnos loňského roku byl čtyři tuny.

Nejnižší výnosy ozimého ječmene vykazuje jižní Morava. Naopak výnos nad čtyři tuny ohlásily některé regiony východních Čech a střední Moravy. Extrémní odchylky se však vyskytují po celém území republiky.
Největší dopady suchého počasí se projevily hlavně v nevyrovnanosti dozrávání ječmene jarního a jeho kvalitativních ukazatelů požadovaných pro sladovnické využití. Sklizeny byly zatím jen asi čtyři procenta osevní plochy jarního ječmene a nejnižší výnosy pod tři tuny z hektaru zjistila AK na Moravě.Podobné výnosy nejsou však výjimkou ani v jiných částech ČR.Loňská sklizeň přitom dosáhla čtyř tun na hektar. Z 888 tisíc hektarů osetých pšenicí ozimou je sklizeno asi 85tisíc. Nejvíce sklizeň pokročila na jižní Moravě, na Hané a v českých krajích mimo západní a severní Čechy. Dopad jarního počasí se projevuje zejména na Moravě, kde byly zjištěny výnosy pšenice ozimé pod tři tuny na hektar proti loňským 4,8 tuny. Nízké výnosy zaznamenala AK i u řepky ozimé. Při výnosu pod dvě tuny na hektar sklidili zemědělci zatím asi 45 procent osetých ploch. V současné době však zemědělcům působí potíže naopak dlouhodobé srážky, které snižují kvalitativní ukazatele obilí.Pokud se počasí nezlepší lze očekávat podle AK znehodnocení zbytku obilovin ještě na poli před sklizní.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down