Kvůli evropské směrnici upravující podmínky chovu prasnic nehrozí od příštího roku nedostatek vepřového masa ani jeho výrazné zdražení. Uvedl to na setkání s novináři ministr zemědělství Petr Bendl. Podle něj nehrozí situace, která letos nastala u vajec. Ta v důsledku unijní směrnice s novým podražila až na dvojnásobek loňské ceny.
Ministerstvo předpokládá, že čeští chovatelé i nejvýznamnější dovozci vepřového masa a selat do České republiky, jimiž jsou Německo a Dánsko, směrnici stihnou splnit. Podle informací ministerstva zemědělství němečtí chovatelé směrnici splní na 100 procent. Západní soused České republiky se přitom na dovozech vepřového do země podílí více než z poloviny. Splnění směrnice se předpokládá také u Dánska, které je nejvýznamnějším dovozcem selat do České republiky.
Poté, co letos v lednu začala platit směrnice zakazující chov slepic v menších klecích, stoupla cena vajec na celém evropském trhu. V Česku vejce podražila v některých případech až o 100 procent. Největším dovozcem vajec do ČR je Polsko. Postupnou normalizaci cen vajec na evropském trhu lze podle Evropské komise očekávat až koncem dubna, tedy po Velikonocích.
Stavy prasat v České republice vloni klesly na nejnižší hodnotu od roku 1921, odkdy se sledují. Ke konci roku 2011 jich tuzemští zemědělci chovali 1,49 milionu, což bylo zhruba o pětinu meziročně méně. Roční spotřeba vepřového masa se v ČR v posledních letech drží kolem 40 kilogramů na osobu a vepřové zůstává nejoblíbenějším druhem masa v Česku. Polovina vepřového na tuzemském trhu pochází z dovozu.