Podle České inspekce životního prostředí klesá počet větších černých skládek

V Plzeňském kraji i v dalších regionech ČR klesá podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) počet klasických větších černých skládek. Výrazně k tomu přispěly kontroly inspekce, činnost dalších orgánů měst a obcí, strážníci i osvěta; výrazně také roste počet podnětů od občanů, řekl ředitel ČIŽP Erik Geuss.

„Upřímně řečeno se nechce věřit tomu, že by vznikla v obci, aniž by o tom někdo v té obci věděl, kdo tam co vozí. Mluvím o větších hmotnostech. To si obce vesměs hlídají, pokud jsou rozumné,“ řekl Geuss. Stejnou pokutu jako ČIŽP může dnes udělit obec nebo kraj.

Případů ubývá hlavně v místech, kde si lidé všímají okolí. „Tam, kde jsou nepořádní a kde mají nepořádné vedení obce, se takové věci mohou vyskytnout, ale obecně ubývají,“ uvedl.

Klesá také počet divokých deponií na odlehlých místech mezi vesnicemi, v lesích, u silnic.

Inspekci podle Geusse rok od roku výrazně roste počet podnětů. „Protože se na nás občané obracejí, mimo jiné i s těmito informacemi, a my musíme každý podnět ze zákona řešit,“ uvedl.

Podle ČIŽP se zlepšuje systém sběru odpadů i myšlení hlavně mladých lidí. Rozumný občan ví, že může jednou za čas odložit do sběrného dvora odpad, který nelze dát do popelnice. „Navíc existuje osvěta. Lidé si začali uvědomovat, že by to měli dělat,“ řekl. Zejména mladá generace vnímá černé skládky výrazně negativněji a také obce pochopily, že náklady na systém sběru jsou značně menší než na hlídání a likvidaci ilegálních skládek.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *