05.11.2002 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podle ČSÚ letos klesne produkce obilovin o 7,6 procenta

Produkce základních obilovin klesne letos podle odhadu ČSÚ meziročně o 7,6 procenta na 6771 tisíc tun. Statistici tak zpřesnili zářijový odhad, který počítal s osmiprocentním propadem sklizně. Proti zářijovým předpokladům je to zvýšení o 29 tisíc tun, i tak však sklidí zemědělci o 557 tisíc tun obilovin méně než loni.

Odhad hektarových výnosů a sklizní zveřejnil dnes Český statistický úřad. Produkce brambor se očekává ve výši 990 tisíc tun, tedy o 18 tisíc tun více než zářijový předpoklad. Cukrovky technické by pěstitelé měly vyprodukovat 3694 tisíc tun, tj. o 111 tisíc tun více než se očekávalo před měsícem. Letošní odhadované průměrné hektarové výnosy jsou proti loňské skutečnosti vyšší u brambor celkem o 4,96 tuny a u cukrovky technické o 1,43 tuny. Meziroční pokles sklizně způsobily přívalové deště, deštivé počasí a záplavy v některých krajích v Čechách a na jižní Moravě. Deštivé počasí už v červenci zkomplikovalo začátek žní a následné povodně poškodily porosty, z nichž mnohé zůstaly nesklizeny. Zveřejněná prognóza podle stavu k 15. říjnu 2002 je letos poslední. Definitivní výsledky hektarových výnosů a sklizní zemědělských plodin za rok 2002 zveřejní Český statistický úřad v lednu 2003.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down