Podle dosavadního zákona pomohlo zkrácení doby splatnosti na třicet dní

Ze zákona o významné tržní síle, který platí pět let, pomohlo dodavatelům zejména zkrácení doby splatnosti na 30 dní a také omezení takzvaných vratek. Zákon přispěl ke zkulturnění vztahů na trhu. Uvedl to dnes na konferenci v Brně ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory Miroslav Koberna.

Pravidlo zkrácení doby splatnosti na 30 dní podle něj uvolnilo u zpracovatelů zdroje na úrovni deset až 15 miliard korun. Do té doby (zpracovatelé) úvěrovali řetězce, uvedl Koberna.

Z trhu prý vymizely také vratky zboží, kdy řetězce údajně nutily například pekárny k dodávkám před zavírací dobou a "tuny zboží" pak vracely. Toto zboží se hromadilo jako odpad, plýtvalo se potravinami a náklady nesli výrobci, uvedl Koberna.

Některé věci ale podle něj stále nefungují, například smlouvy mezi řetězci a dodavateli prý nejsou zatím vždy klasickými kupními smlouvami, protože obsahují desítky dalších bodů, jako ustanovení o bonusech, poplatcích nebo skontech. Současné znění zákona to ale podle něj už řeší, podotkl Koberna.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zatím uzavřel minimum sankčních řízení. Loni od úřadu dostal pokutu 7,144 milionu korun Globus kvůli delším lhůtám splatnosti faktur za dodané zboží. Pokuta je nepravomocná. ÚOHS pokutoval ještě Kaufland, případ má na stole Krajský soud v Brně. Podle Koberny není hlavním cílem zákona udělovat pokuty. Nějaké právní prostředí tu ale musí existovat, uvedl s tím, že je pro exemplární tresty ve vybraných případech.

Odborníci zákon často kritizují. Chystají se proto úpravy. Novela je před třetím čtením v Poslanecké sněmovně. Původně se měla vztahovat i na dodavatele řetězců. To ale podle ÚOHS nemá smysl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down