Podle ekologů ani dosavadní změny v plánu českou krajinu nespasí

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula má nyní poslední možnost provést potřebné změny ve Strategickém plánu společné zemědělské politiky, než jej předá do procesu SEA. Plán v současné podobě nepřipraví krajinu na dopady klimatických změn a nezvrátí úbytek biodiverzity. Ekologickým organizacím se sice za více než dva roky příprav podařilo prosadit mnoho požadavků z výzvy Za zdravou a pestrou krajinu, ale většinou v nedostatečném rozsahu. Ministr Nekula za šest měsíců v úřadu provedl některé pozitivní změny, ale méně, než se očekávalo a než by odpovídalo plnění Programového prohlášení vlády. Navíc prosazuje odklad důležitých opatření o další roky, což může znamenat ztrátu dalšího času potřebného na obnovu a adaptaci krajiny.  Řekli to zástupci Hnutí Duha na tiskové konferenci v Praze. 

První verzi Strategického plánu zveřejnilo Ministerstvo zemědělství před dvěma roky.  Přípravu SZP podle Hnutí Duha pozitivně ovlivnila Zelená dohoda pro Evropu s cíli do roku 2030, jako jsou 10 % ploch pro biodiverzitu v zemědělské krajině, omezení pesticidů o 50 % nebo ekologické zemědělství na 25 % ploch. Naopak pro oslabování snah k ekologické udržitelnosti byly zneužity politické debaty okolo Covidu či válka na Ukrajině. Celkově nová SZP přináší oproti předchozímu období některé pozitivní změny dojednané částečně na evropské a částečně na národní úrovni. V době sílících dopadů klimatické změny a úbytku biodiverzity však nejde o změny dostačujícího rozsahu. Sucha tak budou nadále výraznější, než by se zdravou půdou musela být, polní ptactvo či hmyz budou nadále v ohrožení a nepodaří se napravit kontaminaci vod pesticidy. Ministr Nekula oproti verzi exministra Tomana provedl některé pozitivní změny, jako je omezení monokultur v oblastech silně ohrožených erozí na 10 ha nebo částečné navýšení ploch pro hmyz na pastvinách a loukách. Ale plnění Programového prohlášení vlády vyžaduje mnohem ambicióznější změny. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down