Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky podle Hnutí Duha a ochránců přírody povolila v rozporu se zákonem kácení stromů napadených kůrovcem v jesenické rezervaci Rejvíz a při likvidaci lýkožrouta používání jedovatých pesticidů. Sdělil to předseda Společnosti Přátel Jeseníků Ondřej Bačík. Ekologické organizace se proti souhlasu Správy CHKO Jeseníky s těžbou kůrovcového dřeva na Rejvízu odvolají k ministerstvu životního prostředí. Podle Správy CHKO Jeseníky byly na těžbu dřeva na Rejvízu vydány výjimky.
"Jen sedm procent plochy CHKO Jeseníky tvoří nejpřísněji chráněné území rezervací a i tyto poslední ostrovy divočiny jsou nyní poškozovány používáním jedovatých látek a kácením stromů. Odpovědnost za to nese vedení Správy CHKO Jeseníky a my apelujeme na ministerstvo životního prostředí, aby škodlivou činnost zakázalo a zajistilo v Jeseníkách fungující systém ochrany přírody," uvedl Bačík. Ekologické organizace podle Bačíka ve správním řízení požadovaly, aby Správa CHKO Jeseníky tyto zakázané činnosti na území celé rezervace neumožnila, avšak neuspěly. Ekologové tvrdí, že povolení k aplikaci chemických postřiků v přírodní rezervaci je nezákonné, jelikož nebyl vyhodnocen vliv tohoto postupu na přírodu chráněnou nejen českým zákonem, ale i soustavou Natura 2000.
Vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj řekl, že pro likvidaci kůrovcem napadených stromů na Rejvízu byly vydány výjimky, které za přísných podmínek umožňují použít chemické přípravky. "Chemické postřiky se v rezervaci Rejvíz využívají jen v minimálním rozsahu, jen v suchých okrajových porostech. Jedná se řádově o desítky stromů. V porostech s přírodním charakterem se napadené stromy loupou nastojato, případně se nezasahuje vůbec," řekla mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.
Chemická asanace je podle Šůlové povolena pouze v monokulturních smrčinách. "Paradoxem je, že výjimka pro zásahy v rezervaci Rejvíz je platná od roku 2015 a účastníci řízení včetně nevládních organizací tehdy s využitím chemických postřiků souhlasili. Současné rozhodnutí Správy CHKO naopak využívání chemických prostředků oproti platné výjimce z roku 2015 omezuje," upozornila.*