Podle Fischlera vzrostou zemědělcům po vstupu do EU příjmy o 30 procent

Příjmy zemědělců v nových členských zemích se po vstupu o 30 procent zvýší. Stane se tak i bez přímé pomoci. Uvádí to studie Evropské komise věnovaná vlivu připojení k EU na zemědělství kandidátských zemí.

„Průměrný maďarský či český zemědělec bude ze dne na den dostávat více než dvojnásobek průměrné mzdy v zemi,“ uvedl zemědělský komisař Franz Fischler. Určitá úroveň přímých plateb je podle studie nezbytná kvůli stabilizaci příjmů. O 30 procent zvýší příjmy zemědělců pouhé přijetí společné zemědělské politiky (CAP).
Návrhy Evropské komise pro zemědělství oznámené na konci ledna byly přijaty s rozčarováním v kandidátských zemích, jež očekávaly stejnou přímou pomoc, jakou dostávají zemědělci evropské patnáctky. Komise však nabízí jen čtvrtinovou přímou pomoc. Pokud by zemědělství kandidátů dostalo přímou pomoc stejnou jako v unii, vzrostly by příjmy zemědělců v regionu o 89 procent.
Studii komise zveřejnila v době, kdy budou kandidátské země poprvé jednat o zemědělských návrzích komise na úrovni ministrů. Pokud by komise přistoupila na požadavky všech kandidátů, příjmy zemědělců by se díky dotacím a kvótám zvýšily o 123 procent. Studie se týká kromě Česka a Maďarska také Estonska, Litvy, Lotyšska, Polska, Slovenska a Slovinska.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *