Podle hnutí chybí výraznější podpora pro obnovu neprodukčních ploch

Podle Hnutí Duha v návrhu strategického plánu společné zemědělské politiky chybí výraznější podpora pro obnovu neprodukčních ploch. Jejich tvorba by se měla podpořit skrze takzvaná nadstavbová ekoschémata, která by zemědělce motivovala k aktivitám nad rámec základních podmínek. Uvedli to zástupci tohoto hnutí na tiskové konferenci v Praze. 

"Nejde o zpřísňování podmínek, většina opatření, která chceme zavést, jsou dobrovolná. Jde o to, aby se na nadstavby vyčlenila samostatná alokace a zemědělci to dostanou zaplacené," doplnil Martin Střelec, který se v hnutí věnuje vlivu zemědělství na životní prostředí. Hnutí podle jeho zemědělského specialisty Martina Rexy upozorňuje i politiky z vládní koalice, že nastavení dotací nedokáže plnit cíle v programovém prohlášení. "Doufáme, že nastane tlak v rámci koalice," doplnil. Ekologové v této souvislosti připomněli, že vláda ve svém programovém prohlášení uvádí, že do roku 2030 má minimálně desetina zemědělské půdy aktivně chránit biodiverzitu. Znamená to hlavně větší podíl neprodukčních ploch jako jsou meze, větrolamy nebo ochranné pásy. Vláda chce také omezit úbytek půdního fondu, zlepšit ochranu před erozí nebo omezit používání umělých hnojiv a pesticidů.

Martin Rexa

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down