08.06.2021 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podle inspekce se má sypké ovoce jako borůvky prodávat na váhu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) upozorňuje prodejce nebalených borůvek, že informace o potravinách nesmí být zavádějící. Činí tak na základě častých podnětů spotřebitelů, kteří se v minulosti setkali s prodejem balených borůvek v objemových jednotkách, například v litrech, a po přinesení domů zjistili rozdíl v objemu. Někteří spotřebitelé po přeměření uváděli pokles objemu až o pětinu. Inspekce požaduje prodej sypkého ovoce v hmotnostních jednotkách, uvedl v tiskové zprávě její mluvčí Pavel Kopřiva.

"Vzhledem k tomu, že při prodeji na objemové jednotky hrají roli i faktory jako množství vzduchu, které si spotřebitel zároveň se zbožím kupuje, je prodej na litry výrazně méně spolehlivý ukazatel množství než prodej na hmotnostní jednotky, tedy kilogramy. Právní předpisy stanovují, že informace o množství potraviny musí být určitá, jednoznačná a ověřitelná," sdělil Kopřiva. Inspektoři SZPI budou letos vyžadovat nabídku nebalených borůvek nebo jiného sypkého ovoce spotřebitelům v hmotnostních, nikoliv objemových jednotkách. Většina prodejců borůvek v minulosti upřednostnila prodej v hmotnostních jednotkách, SZPI proto nečeká potíže s dodržováním požadavku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down