Podle Ministerstva zemědělství na dlouhodobé ekologické cíle nelze rezignovat

Ministerstvo zemědělství (MZe) k plánovaným protestům Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR proti dotační politice české vlády a EU uvedlo, že oba svazy se se mohly podílet na přípravě plánů Společné zemědělské politiky EU. Na dlouhodobé ekologické cíle, ke kterým mají svazy výhrady, nelze podle MZe rezignovat. Protesty považuje resort za legitimní způsob vyjádření názoru v demokratické společnosti.  Sdělil to tiskový mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Komora a svaz včera oznámily, že ve čtvrtek se po celém Česku budou konat protestní jízdy zemědělské techniky. Svazy kritizují, že vláda bere peníze firmám, které vyrábí většinu potravin v ČR. Protesty mají také upozornit na dopady ekologických opatření vyplývajících ze Zelené dohody (Green Dealu) na zemědělství, například na požadavek na výrazné snižování užívání pesticidů. Ministerstvo uvedlo, že zemědělské organizace jsou pravidelně účastníky pracovních skupiny, které strategický plán Společné zemědělské politiky EU (SZP) připravují. "Naším cílem je v první řadě lepší péče o krajinu, která musí být pestrá a zdravá, chceme ochránit půdu, vodní zdroje a biodiverzitu. Tomu odpovídá nastavení strategického plánu SZP a není možné rezignovat na dlouhodobé cíle," uvedl resort. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula v srpnu rozhodl o přijetí výjimek z ekologických opatření na příští rok. Stejně jako letos se budou moci osít pole, které by jinak musela zůstat ležet ladem. Bude platit také výjimka z rotace plodin, farmáři tedy budou moci zasít na jednom pozemku stejnou plodinu jako letos.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down