Podle ministra Brabce je zpráva k Bečvě zmanipulovaná

Ministr životního prostředí Richard Brabec považuje zprávu sněmovní vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na řece Bečvě za zmanipulovanou, částečně vylhanou a ohnutou s cílem hodit vinu na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP). Řekl to na tiskové konferenci před schůzí Sněmovny, která se závěrečnou zprávou komise bude zabývat na mimořádné schůzi. Brabec by chtěl, aby na plénu mohl vystoupit i ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Vyšetřovací komise zkritizovala postup při odběru i rozboru vzorků vody a ryb bezprostředně po havárii. Podle poslanců mimo jiné nedostatečně koordinovaly kroky vodoprávní úřad ve Valašském Meziříčí a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Podle Brabce komise vždy poukázala na selhání ČIŽP i u záležitostí, u nichž ze zákona nemá žádnou gesci. "Je skvělé, že zpráva je takhle veřejná a dá se probrat, protože tam úplně jasně vidíte, kam to směřuje," řekl ministr. Z interního auditu podle něj jasně vyplývá, že všichni, kteří se havárií zabývali, odvedli maximum možného. Člen komise Petr Gazdík novinářům řekl, že některá pochybení při vyšetřování havárie mohla být výsledkem nátlaku na úřady. Podá kvůli tomu trestní oznámení, na základě kterého by policie měla prošetřit možné zneužití pravomoci úřední osoby a spáchání dalších trestných činů. Mezi podezřelými z úniku nebezpečných látek se loni ocitla chemička Deza. Firma bezprostředně poté uvedla, že zcela jistě není původcem úhynu ryb. Že by kyanidy pocházely od ní, odmítá dodnes. Policie letos v létě obvinila z otravy Bečvy společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího jednatele Oldřicha Havelku, vinu popírají.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2026 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.