Podle ministra financí by nárok na podporu zelené nafty mohli farmáři nově mít dvakrát ročně

Nárok na vrácení části spotřební daně z minerálních olejů spotřebovaných pro zemědělskou prvovýrobu, takzvanou podporu zelené nafty, by čeští farmáři místo jednou ročně mohli mít od příštího roku dvakrát ročně. Po jednání se zástupci Agrární komory (AK) a Zemědělského svazu (ZS) to novinářům řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

bankovky - české koruny

Podpora pojištění

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) pak farmářům přislíbil podporu pojištění přes Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF). Agrární komora i Zemědělský svaz nadále upřednostňují jednání před protesty, návrhy předloží svým členům, uvedli dnes jejich zástupci. Další společná schůzka by podle nich mohla být za měsíc.

Zelená nafta

Roční částka vyplácená na podporu takzvané zelené nafty zůstane podle Stanjury stejná. Doplnil, že v současné době tento nástroj využívá asi 11 000 zemědělců. "Dneska se kloníme k tomu, že bychom mohli rozdělit to zdaňovací období na dvě poloviny, to znamená první a druhé pololetí. Bavili jsme se o tom, že ti, kteří mají tu podporu do 50 000 Kč, by to skutečně měli jednou za rok, tam ta úspora není tak významná. U ostatních by to bylo na dobrovolné bázi," řekl Stanjura. Změna by podle něj mohla zemědělcům pomoci s cashflow, tedy rozdílem mezi příjmy a výdaji.

U pojištění citlivých zemědělských komodit, jako jsou ovoce, zelenina či chmel, bude chtít Výborný navýšit podporu tak, aby se co nejvíce blížila 65 procentům dlužné částky. U ostatních komodit bude cílit až na 50 procent. V případě obou skupin se současná úroveň pomoci pohybuje kolem 30 až 40 procent, řekl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Více podpořit Výborný přislíbil také investiční úvěry přes Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Uhrazeno by zemědělci mohli dostat více než tři procenta z úroku, uvedl. Aktuálně jsou to podle Bílého méně než tři procenta.

Zástupci nevládních organizací uvedli, že vnímají posun v jednání, v některých oblastech ale měli podle předsedy ZS Martina Pýchy větší očekávání.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down