07.02.2002 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podle MZe by kvóty navržené EU omezily rozměr našeho zemědělství

Kvóty navržené Evropskou komisí by podle ministerstva zemědělství omezily rozměr české zemědělské produkce. "Budeme se snažit vyjednat to, co jsme navrhli v pozičním dokumentu," řekl Agrowebu mluvčí ministersva Pavel Kovář. Evropská komise zveřejnil tento týden svůj návrh výchozích podmínek udělování zemědělských subvencí z rozpočtu EU, který se v některých případech se blíží našim požadavkům, v jiných je ale podstatně nižší.

U orné půdy navrhla EK rozlohu doporučenou jako výchozí údaj pro výpočet přímých plateb na 2,22 milionu hektarů. Požadavek ČR je 2,4 milionu hektarů, tedy o 180.000 hektarů více. Komise se přidržela českého údaje o průměrném výnosu obilí na hektar 4,2 tuny a doporučila 4,18 tuny. Tato čísla jsou klíčová, protože podle systému přímých plateb se základní suma 63 eur za tunu násobí referenčním výnosem, aby se vypočetla standardní platba na hektar. U mléka EU poskytuje podporu z titulu společné zemědělské politiky pouze v rámci produkční kvóty pevně stanovené pro každou zemi. ČR žádá objem 3,1 milionu tun, komise nabídla 2,5 milionu. Unie by měla podle EK platit tuzemsku prémie za 424 911 poražených kusů hovězího dobytka, zatímco MZe navrhuje 530 000 kusů. V kategorii masných krav chce ČR kvótu 230 000 kusů, podle komise to má být jen 90 113. Komise vycházela z údajů, které jí kandidátské země sdělily, a to za období 1996-1999. ČR podle Kováře pro různé komodity zvolila různá referenční období, což odůvodnila ve svém návrhu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down