Podle odhadu Evropské komise růst české ekonomiky letos zrychlí na 4,4 procenta

Růst české ekonomiky letos proti loňsku na rozdíl od většiny ostatních zemí Evropské unie zrychlí. Vyplývá to z dnešní makroekonomické prognózy Evropské komise (EK), podle níž dosáhne letošní růst hrubého domácího produktu (HDP) 4,4 procenta. Loni podle komise české hospodářství vzrostlo o 3,3 procenta. Na příští rok Brusel očekává růst české ekonomiky o 3,9 procenta. To je stejně jako letos nad odhadovaným průměrem celé evropské sedmadvacítky.

Komise nijak nezměnila svůj předchozí odhad letošního růstu z listopadu. Stejně jako loni, kdy se česká ekonomika vrátila k růstu po předloňském bezprecedentním poklesu způsobeném pandemií, bude letos hlavní hnací silou růstu spotřeba domácností. Tu podpoří nadále vysoká úroveň zaměstnanosti, která by i letos měla patřit k nejvyšším v EU. Na spotřebě se ale patrně negativně projeví růst cen, zejména vyšší náklady domácností na platby za energie. Ty by se podle komise mohly začít stabilizovat ve druhé polovině roku. I tak ovšem průměrná celoroční inflace letos podle komise v České republice vzroste na 5,8 procenta z loňských 3,3 procenta a výrazně převýší odhadovaný letošní unijní průměr 3,9 procenta.Česká národní banka (ČNB) minulý týden zhoršila odhad vývoje ekonomiky na letošní i příští rok. Letos čeká růst o tři procenta a příští rok o 3,4 procenta. V listopadové prognóze počítala na letošní rok s růstem o 3,5 procenta a na příští rok o 3,8 procenta.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down