Podle ornitologů tažní ptáci chřipku nešíří

Protože první druhy tažných ptáků se ze zimovišť vrátí již v únoru, ornitologové vyzývají veřejnost, aby nepodléhala hysterii kvůli zavlečení ptačí chřipky. Podle nich se nikdy nepotvrdil přenos patogenního kmenu H5N1 divokým ptactvem. Na podzim totiž zaznamenali případy ničení vlaštovčích hnízd kvůli obavám z ptačí chřipky.

Na konci loňského roku bylo v souvislosti se zvýšením kontrolních opatření, která zavedla podzim Evropská komise, testováno na 25 tisíc divoce žijících ptáků. Ani jeden vzorek nebyl pozitivní a dodnes nebyl zjištěn výskyt vysoce patogenního kmene H5N1 na území EU, prohlásila tajemnice České ornitologické společnosti Lucie Hošková.
Uvedla, že ptáci migrující na podzim z chřipkou postižených oblastí neroznesli onemocnění dál. Směr šíření ptačí chřipky z Číny do Ruska, Kazachstánu a Mongolska odpovídal dopravním trasám intenzivního obchodu s drůbeží. Virus naopak nebyl zjištěn ani v Austrálii, na Tchaj-wanu, Filipínách či na Novém Zélandu, kam migrují statisíce divokých ptáků z celé Asie. Nejrizikovější skupina, vodní ptactvo, přilétá do České republiky z Afriky, kde se choroba nevyskytuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *