28.09.2004 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podle Palase je letošní zdražení cukru neopodstatněné

Podle ministra zemědělství Jaroslava Palase je letošní zdražení cukru neopodstatněné. Supermarkety a producenti cukru spekulativně zvýšili ceny již letos. Zvýšení cen cukrovky, ze které se cukr vyrábí, by přitom mělo nastat až v rámci právě začínající sezony. Ministr to dnes řekl v nedělní debatě v televizi Prima.

Spotřebitelská cena cukru vzrostla od květnového vstupu do EU o víc než 30 procent. Se zdražením cukru se dá očekávat zvýšení cen dalších potravin na pultech prodejen. Ministr ale neočekává například zdražení pečiva, jeho cena by měla zůstat stejná. Podle dřívějších informací tisku Úřad pro ochranu hospodářské soutěže velmi pravděpodobně zdražení cukru prověří.
Palas také zopakoval, že odmítá cukernou reformu dle návrhu komisaře Franze Fischlera. "Nepřistoupíme na takovýto postup, budeme hledat cesty formou vyjednávání. Nemůžeme nastolit situaci, abychom se stali dovozovou zemí," zdůraznil Palas. Poznamenal, že Česká republika má spojence, se kterými o problému diskutuje. Zmínil, že postup je nevýhodný také pro další nováčky EU, například Polsko a pobaltské země.
O cukerné reformě se bude podle Palase hovořit minimálně dva roky. Potom by se měla cena cukru snížit. Reforma cukerného režimu v Evropské unii se zřejmě začne řešit po listopadovém ustanovení nové Evropské komise.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down