Podle polského prezidenta Ukrajina může vyvážet své obilí přes Polsko tam, kde je potřeba

Ukrajina může vyvážet své obilí přes polské území do dalších států, ve kterých je ho potřeba. Řekl to v rozhovoru s televizí TVP 1 polský prezident Andrzej Duda. Zároveň podpořil rozhodnutí polské vlády prodloužit zákaz dovozu obilí z Ukrajiny na polský trh. Toto rozhodnutí vedlo Ukrajinu k podání stížnosti u Světové obchodní organizace (WTO) a ve vztazích mezi Varšavou a Kyjevem způsobilo značné napětí.

Polsko se rozhodlo prodloužit embargo na dovoz ukrajinského obilí i poté, co tento zákaz Evropská komise neprodloužila na unijní úrovni po 15. září. Rozhodnutí komise podle Dudy vytvořilo "obrovský problém". Podle něj se vláda premiéra Mateusze Morawieckého správně zachovala, když zákaz prodloužila na národní úrovni.

Polsko připravilo speciální tranzitní koridory na tranzit obilí

Podle Dudy však mohl vzniknout dojem, že Varšava vůbec neumožňuje vstup ukrajinského obilí na své území. To však podle polského prezidenta není pravda, protože Polsko připravilo speciální tranzitní koridory, aby bylo možné obilí dovézt do chudších zemí v Africe a Asii, které dodávky z Ukrajiny potřebují. "A to se také celou dobu děje," uvedl Duda. Podle něj se tak zákaz týká jen prodeje ukrajinských produktů na polském trhu. "Naprosto věřím, že je zapotřebí udělat vše, aby byl tranzit co nejvyšší," řekl Duda. Podle stanice Euronews unijní zákaz rovněž počítal s možností tranzitu ukrajinského obilí přes členské země.

Prodloužení embarga vyvolalo ostrou reakci Kyjeva

Prodloužení embarga na dovoz ukrajinského obilí ze strany Polska, Slovenska a Maďarska vyvolal ostrou reakci Kyjeva, který podal stížnost na trojici zemí u WTO. Zákaz také nepřímo kritizoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém proslovu na Valném shromáždění OSN. V reakci na Zelenského projev polský premiér Morawiecki vyzval ukrajinského prezidenta, aby neurážel Poláky.*

Vlajka na mapě Polska

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down