Podle představitelů Asociace soukromého zemědělství požadavky sedláků zůstávají stranou

Sedláci napříč sektory i regiony se masivně ozývají s těžkým zklamáním a značnou nespokojeností s tím, jak málo se jim vláda a ministři věnují a jak zůstávají stranou jejich strategické požadavky. Uvedl to předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek při zahájení letošních selských dožínek této organizace, které se konaly na farmě rodiny Basařových v Prosečném na Trutnovsku. Opět také vyzdvihl významnou úlohu rodinných farem.

Zemědělská politika se stala složitější 

Šebek připomněl, že za léta usilovné úřední snahy o zjednodušování zemědělské politiky se tato politika stala několikanásobně složitější, po neúnavných bojích za vyšší konkurenceschopnost, soběstačnost či lepší agrární zahraniční obchod se nejen tyto, ale i jiné parametry, zásadně zhoršily. „Po letitých snahách o spravedlivější podpory máme tu nepříjemnou zkušenost, že vznikají umělé a stále propastnější rozdíly mezi jednotlivými sektory,“ konstatoval předseda ASZ a opět vyzval k zastropování podpor, které podle něj nejvíc pomůže právě středním podnikům. Podmínky hospodaření by se pak podle něj měly zjednodušit tím, že lidé, kteří v okolí svých pozemků a u svých zvířat bydlí a předávají si je v generaci, by měly mít větší důvěru. Podle něj by se mělo zastavit také plýtvání podporami na vybrané nevládní organizace. „Přejeme si, abyste byli vládou změny, která konečně povede ke skutečnému posílení tradicemi osvědčených modelů zemědělského hospodaření. Buďte naším ministrem a my budeme vašimi sedláky – v dobách dobrých i zlých,“ řekl v projevu ministru zemědělství a přítomným politikům.

Podle ministra klíčový je přístup k zemědělství

Ministr zemědělství Marek Výborný ve svém proslovu mimo jiné poznamenal, že některé kroky se vládě podařily. Jako příklad uvedl určitou podobu redistributivní platby. „V tuto chvíli se snažíme o to, aby malé podniky se dostaly na lepší pozici. Není to ale o výměrách, množství skotu, prasat a drůbeže. Je to o přístupu k zemědělství. To je klíčové,“ konstatoval s tím, že se u všech parametrů snaží hledat přiměřený balanc. „Proto jsme například letos zrušili některé dotační tituly, třeba pro velké potravinářské komplexy. Já jsem toho názoru, že dotace nemají být pro ty, kteří si dokáží své investice zaplatit ze svých zisků, ale mají pomáhat tam, kde je to potřeba. V tomto přístupu budu dále pokračovat,“ řekl a zopakoval, že pro něj osobně není důležité, jestli je někdo malý či střední. „Samozřejmě na rodinných farmách se nejvíce snoubí to, co si neseme z bohaté historie českého venkova, to znamená, práce v rodině a vztah k půdě, který se dědí z generace na generaci,“ prohlásil. Ministr rovněž připomněl dožínky, pořádané v Praze na Letné, kde se prezentovaly i rodinné farmy. „Chceme-li pomoc zlepšit obraz zemědělství a rodinných farem, není cestou se uzavřít,“ míní a přislíbil, že bude oporou sedláků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down