Podle prezidenta Agrární komory ČR není Evropa schopná zabezpečit produkci vajec bez klecí

Evropa není nyní schopná bez klecových chovů zabezpečit produkci vajec pro své státy, uvedl při příležitosti oslav 25 let Agrární komory ČR její prezident Zdeněk Jandejsek. Chce proto, aby obchodní řetězce odložily svůj slib nakupovat vejce pouze z jiných chovů. Většina řetězců přitom již ohlásila, že chce s nákupem vajec z klecových chovů skončit k roku 2025. V Česku je 87,6 procenta nosnic v klecových chovech, v celé EU podle údajů drůbežářů pak 53,1 procenta nosnic.

"Já si osobně myslím, že by se vůbec nemělo přejít na bezklecové technologie. Pokud by to však muselo být, tak bychom chtěli minimálně dalších 25 roků. Pak bychom se o tom asi museli bavit. Ale nemyslím si, že je ten postup dobrý," řekl Jandejsek. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé by se na nové technologie dalo přejít do roku 2040, české stanovisko podle ní podporují i maďarští nebo slovenští drůbežáři. Dlouhá již dříve uvedla, že přechod na chov nosnic bez klecí by v ČR stál čtyři až šest miliard korun.
"Budeme to projednávat v (Evropské) unii a budeme požadovat, aby nebylo možné tím způsobem pokračovat. Aby se za tak krátkou dobu zrušilo, co se nedávno schválilo... Vždyť my obohacené (rozšířené) klece máme teprve pět nebo šest let. Přece po šesti letech nebudeme už uvažovat o tom, že budeme ty technologie rušit, to jsou technologie, které měly sloužit dvacet třicet let," dodal Jandejsek.
Podle Dlouhé pak několik velkých firem v ČR pořídilo nové obohacené klece až v roce 2015. "Některé firmy mají kolem 30 procent voliér a polovinu 'dvojkových' vajec posílají na zpracování do Německa, protože ten odbyt tady prostě není," dodala předsedkyně. Na skořápce každého vejce musí být kódované informace o chovu, výjimka je u podniků do 50 nosnic. První číslo na vejci označuje, o jaký typ chovu drůbeže jde, dále je na něm označení země původu a registrační číslo chovu. Pokud jde o chov v ekologickém zemědělství, je první číslo kódu 0. Pokud jde o chov ve volném výběhu, značí se 1, dvojka znamená chov v halách na podestýlce a trojka chovy v obohacených klecích.
Veterináři při letní mimořádné kontrole pohody zvířat u nosnic zjistili přitom pouze tři pochybení ve dvou hospodářstvích ze 47 kontrolovaných. Jinak chovy odpovídaly legislativě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down