Podle prezidenta komory se Evropa měla přiblížit světovým trendům

V současném období je nutné připravit takové podmínky do budoucnosti, abychom se v Evropské unii, ve společné zemědělské politice přiblížili světovým trendům, a to zejména v produktivitě práce, koncentraci výroby a implementaci nových nástrojů. Uvedl to prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek na Žofínském fóru, týkající se současnosti a perspektivy českého zemědělství, které se uskutečnilo v Praze.

Prezident komory poukázal na podporu vyspělých zemích při ochraně zemědělské půdy, například Francie a Německo se snaží scelovat a chránit zemědělskou půdu. Jandejsek připomněl, že Spojené státy americké pak nově přijaly zemědělský zákon, kterým Spojené státy řeší například výkyvy cen na trhu, například cen mléka, a to s cílem stabilizace situaci na trhu. Řešením dobrého hospodaření je precizní zemědělství. Uvedl však, že je nutné mít dostatek organické hmoty v půdě, a to souvisí právě se živočišnou výrobou. Úrodnost půdy se bude zvyšovat jen správným hospodařením, a ne zatravňováním nebo zalesňováním zemědělské půdy. "Právě v případě, když se nám podaří zvyšovat úrodnost půdy, zvýšit počet hospodářských zvířat a zabránit prodeji za podnákladové ceny, podaří se nám zvyšovat i naši soběstačnost," řekl s tím, že příkladem zvyšování soběstačnosti může pro nás být opět Francie, která má ve své legislativě stanovené minimální marže pro zemědělce a vytváří tak prostor pro prvovýrobce. Vyváženost vztahů v dodavatelském řetězci je základem pro fungování všech článku v dodavatelském řetězci, míní Jandejsek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down