02.07.2021 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podle studie psi a kočky nemocných lidí často také prodělali covid-19

Nemoc covid-19 se běžně vyskytuje také u psů a koček, kteří sdílejí domácnost s nakaženými lidmi, zjistila studie univerzity v nizozemském Utrechtu. Vědci otestovali 310 domácích zvířat z téměř 200 domácností. Šest koček a psů mělo pozitivní výsledky PCR testů, dalších 54 zvířat mělo v těle protilátky. O nové studii informovala zpravodajská stanice BBC.

"Když máte covid, měli byste se vyhnout kontaktu s vaší kočkou nebo psem úplně stejně, jako byste to měli dělat s lidmi," uvedla veterinářka Els Broensová z univerzity v Utrechtu. "Hlavním problémem není zdraví zvířat, ale potenciální riziko, že by domácí zvířata mohla působit jako rezervoár viru a opětovně nakazit lidskou populaci," dodala Broensová.
Podle autorů studie se neprokázalo, že by domácí zvířata nakazila své majitele, ale kvůli rychlému šíření viru mezi lidmi ani tuto možnost nelze vyloučit. Většina nakažených zvířat navíc nevykazovala žádné příznaky nebo měla velmi mírný průběh nemoci.
Například v Rusku veterináři začali proti covidu-19 očkovat i zvířata, dodává BBC. Podle Broensové je ale nepravděpodobné, že by se domácí zvířata podílela na šíření pandemie.
Vědci závěry své studie prezentovali na Evropském kongresu klinické mikrobiologie a infekčních nemocí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down